Carlisle City Council > Style Guide > Typography > Tables
You are Here :  >   >  Committees > Current Committees
Register   |   Login
The City Council is composed of 39 Councillors with one third elected three years in four. Meetings of the City Council are normally open to the public and this is where Councillors decide the Council's overall policies and set the budget each year. The Council appoints the Leader and they in turn appoints Members of the Executive and delegates powers and responsibilities to them. The Council also appoints Committees to carry out certain functions and is responsible for holding the Executive to account for its actions through questioning from Members and the Public. Council appoints Overview and Scrutiny Panels to review the decisions of the Executive and assist with the formulation of policy.
23 May 2014 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 6 of 6, Displaying meetings 51 to 58 of 58 meetings found in selected date range
25 June 201918:4519:30Council ChamberScheduled
16 July 201918:4521:15Council ChamberScheduled
10 September 201918:45TBCCouncil ChamberScheduled 
05 November 201918:45TBCCouncil ChamberScheduled 
07 January 202018:45TBCCouncil ChamberScheduled 
04 February 202018:45TBCCouncil ChamberScheduled 
03 March 202018:45TBCCouncil ChamberScheduled 
28 April 202018:45TBCCouncil ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
Page 1 of 4, Displaying items 1 to 10 of 39 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ruth Alcroft Member 06/05/2016 - current 97%
Liberal Democrats
Councillor Trevor Allison Member 23/05/2014 - current 98%
Labour
Councillor Mrs Louise Atkinson Member 02/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor James Robert Bainbridge Member 23/05/2014 - current 100%
Independent
Councillor Robert William Betton Member 23/05/2014 - current 92%
Labour
Councillor Pamela Birks Deputy Mayor 04/05/2017 - current 92%
Independent
Councillor Jeffrey Thomas Bomford Member 06/05/2016 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Mayor 23/05/2014 - current 100%
Labour
Councillor Mrs Jeanette Maria Bradley Member 02/05/2019 - current 100%
Labour
Councillor Lisa Brown Member 06/09/2018 - current 100%
Morag Durham
Morag.Durham@carlisle.gov.uk
01228 817036

Other Information