Carlisle City Council > Style Guide > Typography > Tables
You are Here :  >   >  Committees > Current Committees
Register   |   Login
The purpose of an Audit Committee is to provide independent assurance of the adequacy of the risk management framework and the associated control environment, independent scrutiny of the authority’s financial and non financial performance to the extent that it affects the authority’s exposure to risk and weakens the control environment, and to oversee the financial reporting process. The rules of governance for the Audit Committee are set out in the Council’s Constitution: http://www.carlisle.gov.ukhttp://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 27 of 27 meetings found in selected date range
17 December 201810:0011:19Flensburg RoomScheduled
18 March 201910:0012:12Flensburg RoomScheduled
08 July 201910:0011:35Flensburg RoomScheduled
30 July 201910:00TBCFlensburg RoomScheduled 
26 September 201910:00TBCFlensburg RoomScheduled 
18 December 201910:00TBCFlensburg RoomScheduled 
16 March 202010:00TBCFlensburg RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Independent
Councillor Jeffrey Thomas Bomford Chairman 21/05/2018 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Vice-Chairman 20/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Christine Finlayson Member 20/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Mrs Ann Vipond McKerrell Member 20/05/2019 - current 0%
Labour
Councillor Ms Lucy Patrick Member 09/06/2014 - current 87%
Labour
Councillor Mr Christopher Robinson Member 20/05/2019 - current 100%
Labour
Councillor Dr Dr Les Tickner Member 25/06/2019 - current 100%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Labour
Councillor Ruth AlcroftSubstitute 20/05/2019 - current 1
Labour
Councillor Mrs Jeanette Maria BradleySubstitute 20/05/2019 - current 0
Conservative
Councillor Keith MellerSubstitute 20/05/2019 - current 0
Conservative
Councillor David Douglass MortonSubstitute 20/05/2019 - current 0
Independent
Councillor John PatonSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Mr Calvin Joshua RodgersonSubstitute 20/05/2019 - current 1
Conservative
Councillor Mr David ShepherdSubstitute 20/05/2019 - current 1
Morag Durham
Morag.Durham@carlisle.gov.uk
01228 817036

Other Information